top of page
Vyhledat

SLAVIC MYTHOLOGY #1

  • Obrázek autora: Häxa Spirit
    Häxa Spirit
  • 23. 8. 2018
  • Minut čtení: 3

Aktualizováno: 24. 8. 2018

SLOVANIA A PRÍRODA

Určite nikomu nie je cudzia severská, egyptská či grécka mytológia. No ruku na srdce Slováci a Češi, zaujímala niekedy niekoho z vás i tá slovanská? Napadlo vás vôbec niekedy, že i my máme svoju vlastnú mytológiu?


Súdim podľa seba, a verím, že nie som jediná. Preto som sa rozhodla, že moje prvé články na tomto blogu, budú články o slovanskej mytológii. Keďže nie som odborník na slovanskú mytológiu, pri zhotovovaní tohto článku som si pomáhala internetom a rôznymi knižnými publikáciami.

SLOVANIA A PRÍRODA

Slovania mali vždy veľmi blízko k prírode, a často prejavovali úctu k stromom. Avšak takúto úctu si nezískal každý jeden strom v okolí. Uctievali tie, v ktorých prebývali duchovia. To znamená, že Slovania (alebo ak chcete dokonca i slovanský kult) boli oddaní bytosti, ktorá v ňom prebývala, než samotnému stromu. Verím, že v starých a zvláštne tvarovaných stromoch prebývajú takíto duchovia, a tomu verili i starí Slovania. Darmo, slovanská krv sa vo mne nezaprie.



DUB

Medzi najuctievanejšie stromy patril dub. Úcta k týmto stromom bola zdokumentovaná vo viacerých písomných zdrojoch (Helmold, Novgorodský letopis..) ale takisto i vo folklórnych tradíciách. V minulosti sa napríklad starí Bulhari modlili k týmto stromom aby privolali dážď, a dokonca sa týmto stromom prinášali i zvieracie obete. Dub vnímam ako symbol dlhovekosti, vo výnimočných prípadoch sa môže dožiť viac ako 1000 rokov.


Mladá dubová kôra pôsobí protizápalovo, užíva sa najmä pri hnačke a zápaloch tráviacej sústavy. Žalude sa dokonca používali ako protijed pri otrave a odvar z dubovej kôry kedysi využívali pri zápaloch ústnej dutiny, paradentóze a pri infekciách v krku.


LIPA

Tak ako dub i lipa patrí medzi dlhoveké stromy. Dožíva sa cez 700 rokov. Jej magickú silu opísali až v 17. storočí, no z folklóru sa dá usudzovať, že kult lipy pochádza už z pohanských čias. Slovani verili, že do lipy nikdy neudrie blesk, a že lipové drevo má liečivé účinky.

Úprimne, či má lipové drevo liečivé účinky neviem. Viem však, že čaj z kvetov lipy sa využíva v ľudovom liečiteľstve pri nachladnutí, zápale priedušiek alebo k zníženiu horúčky.


"Jablko kyslé,

že by sviňa skvíkla od neho."


MENEJ ROZŠÍRENÉ STROMOVÉ KULTY Bulhari verili, že v breze a jarabine prebývajú víly.

Imelo malo liečivé účinky. (Slovania sa nemýlili, imelo znižuje krvný tlak a tlmí bolesť hlavy.)

Osika, vŕba, čierna baza, hloh, trnka a jalovec chránili pred upírmi a čarodejníkmi.


OBILIE

Pre Slovanov malo obilie zvláštny význam, bolo i základom ich stravy. Steblá s dvomi alebo viacerými klasmi sa odkladali do budúcej sejby a mali byť zárukou dobrej úrody. V ľudovom liečiteľstve sa ovos využíval pri výrobe čajov na posilnenie nervov a proti nespavosti. Znižuje riziko infarktu. Kukuricu zase využívali pre jej močopudné a odtučňovacie účinky.


ZVIERACIE KULTY

Slovania verili, že duše našich zosnulých brali na seba zvieraciu podobu.

Kohút vraj odstrašoval zlé sily, a bociany a lastovičky chránili obydlie pred bleskom a požiarom. V Rusku kedysi slávili medvedie sviatky, pretože medveď bol považovaný za človeka v medveďej koži. Určite poznáte rôzne príbehy o vlkodlakoch, stačí spomenúť na Van Helsinga. Naši predkovia však verili, že vlk chránil ľudí pred temnými vílami a čertami, a mal nezastupiteľné miesto v slovanskej mágii. Takisto bol veľmi rozšírený jeleň ako ochranca pred zlými duchmi. Niektoré národy mali dokonca prísny zákaz na tieto stvorenia poľovať.


Ja teda dúfam, že tieto informácie boli pre vás zaujímavé, pre mňa osobne mnohé z nich boli úplnými novinkami. Nezabudnite zanechať komentár, kde sa môžete vyjadriť k tomuto článku.


Zdroje: Wikipedia, kniha: Herbář aneb od anděliky k žindavě

Nejnovější příspěvky

Zobrazit vše

Comments


SIGN UP FOR ALL UPDATES,

POSTS & NEWS

© 2018 by Häxa Spirit. All rights reserved. Proudly created with Wix.com

Privacy policy: Your e-mail address will be used only for post notifications.

bottom of page