SLAVIC MYTHOLOGY #3
- Häxa Spirit
- 1. 9. 2018
- Minut čtení: 3
Slovanskí bohovia a bytosti

V minulom článku sme sa zaoberali najznámejšími slovanskými bohyňami a bytosťami. Dnes prinášam článok o slovanských bohoch. V prípade, že ste predošlý článok čítali, nasledujúci odstavec môžete kľudne preskočiť.
Nakoľko väčšina Slovanov prijala kresťanstvo, písomných záznamov o slovanských bohoch je naozaj veľmi málo. Základné informácie sa zachovali v Thietmarovej Kronike, v Činoch biskupov hamburského kostola, Kronike Slovanov kňaza Helmolda (Helmolda sme spomínali i v predošlom článku) a Povesti dávnych liet. Nakoľko kresťania majú iba jedného Boha, tí ostatní sa pre nich stali pohanskými bohmi. Našťastie vďaka ústnemu tradovaniu sa o nich predsalen čosi zachovalo.
RADEGAST

Jedným z najznámejších slovanských bohov je práve Radegast - boh slnka, hojnosti a úrody. Mnohí možno poznáte české pivo Radegast (Svět je hořký, bohu dík.), Česko sa môže pochváliť známou kamennou sochou Radegasta v Radhošti (Beskydy). Údajne boh Svarožič (viac o ňom nižšie) a Radegast, sú tá istá identická postava. Avšak nie je to potvrdené. Radegasta sprevádzal jeho posvätný kôň a zasvätené sú mu diviaky a kone. Jeho posvätnou zbraňou bola údajne sekera, avšak na väčšine obrázkov je vyobrazený s oštepom a štítom. Tento boh vyžadoval obete - najčastejšie hovädzí dobytok alebo ovce. No v roku 1066 v súvislosti s povstaním proti zavedeniu kresťanstva, pohanskí Slovania priniesli ako poctu odťatú hlavu meklenburského biskupa Jana Skota. Kult Radegasta pravdepodobne zanikol v priebehu 12. storočia. Zánik mal na svedomí biskup Burchard z Halberstadtu.
SVAROG
Staroslovanský boh Slnka a ohňa. Je jedným z najstarších slovanských bohov. Kult Svaroga postupne zanikal, po tom ako na jeho miesto nastúpil jeho syn Svarožič. Posvätný symbol Svaroga bol kolovrat - jeden z najznámejších symbolov našich slovanských predkov. Predstavoval Slnko a vraví sa, že tento kolovrat ukoval sám Svarog. Neskôr ho dal na starosti Perúnovi.
SVAROŽIČ

Svarožič známy i ako Dažbog prebral solárnu funkciu od svojho otca Svaroga. Svarožic patrí medzi všeslovanských bohov, tak ako i jeho otec. To znamená, že ich uctievali všetky slovanské národy, čo je veľmi ojedinelé. Vraví sa, že Svarožič bol dokonca i kultúrnym hrdinom.
„Oleg Gorislavič zasial semeno hnevu, kraj bol spustošený a splienený rôznivcami, Dažbogovi vnuci húfne umierali, oráči len zriedka halikali v poli, krákanie havranov sa nieslo ruskou zemou, kavky zlietali s krikom na mŕtvoly. A nastali bratia, neveselé doby. U Kajaly bylinami zarástli hroby, do vojsk Dažbogových vnukov sa však vkráda z pohrebiska slávy narodená Sváda.“
VELES

Staroslovanský boh dobytka a ochranca stád a pastierov. Veles bol najviac uctievaný v Rusku, no takisto patrí medzi všeslovanských bohov ako bol i Svarog a Svarožič. O Velesovi "hovoria" viaceré písomné pramene ako napríklad Život sv. Vladimíra, Slovo o pluku Igorovom, Život sv. Avraama Rostovského, Nestor a iné. O rozšírení kultu Velesa svedčia i nálezy falických symbolov, ktoré sú znakom plodnosti (rozmnožovanie stád). Ako som spomínala, bol uctievaný najmä v Rusku, a centrom jeho kultu bolo ruské mesto Novgorod, ktorému bol i patrónom. Veles sa najčastejšie vyobrazoval ako muž s hlavou býka, ba dokonca s tromi hlavami nad sebou a rohmi. Kresťania v tom samozrejme videli čerta, a tak dal jeho sochu knieža Vladimír v roku 988 hodiť do rieky Počajny.
PERÚN
Vedeli ste, že i my Slovania máme svojho Thora? Je ním Perún (v slovenčine Parom). Jazdí na voze ťahanom kozlom alebo lieta po rozbúrenej oblohe na veľkom mlynskom kameni. Jeho posvätnou zbraňou je sekera, ale niekedy, rovnako ako u Thora, kladivo, ktorým metá ohnivé strely/blesky. Perún bol ochrancom poľnohospodárstva a ako boh plodnosti sa vraj prechádzal po zemi, kde šíril slnečné lúče a rozháňal mraky. Ľudí, ktorí boli zlí, trestal tak, že ich polia zasypal krúpami. Z Ruska sú známe obrady privolávania dažďa, pri ktorých nahá čistá panna ovenčená kvetmi tancovala v magickom kruhu. Tanec a pitie hralo v kulte Perúna dôležitú rolu. Posvätným stromom bol dub, zvieraťom býk.
Myslím si, že i máme zaujímavú mytológiu, a preto vznikla táto séria článkov. Nabudúce sa zameriam na slovanské symboly.
Comentarios